Żeńskie narządy płciowe zewnętrzne

Przyczyną jest brak androgennego receptora oraz nieprawidłowy metabolizm testosteronu w tkankach rozwijającego się krocza. Zespól ten został opisany po raz pierwszy przez Morrisa (1953). W piśmiennictwie jest znany jako zespół braku wra-żliwości na androgeny albo zespół feminizujących jąder.

Zespól ten rzadko jest rozpoznawany u małego dziecka, gdyż są to prawidłowo zbudowane i rozwijające się dziewczynki, które zgłaszają się po raz pierwszy do lekarza z powodu pierwotnego braku miesiączki.

Przy badaniu stwierdza się prawidłowo zbudowaną kobietę. Pochwa jest krótka, wargi sromowe słabo rozwinięte, łechtaczka nie jest powiększona. W czasie dojrzewania obserwuje się prawidłowy rozwój gruczołów piersiowych. Jądra są niewyczuwalne i znajdują się w jamie brzusznej. Czasami można je stwierdzić łącznie z przepukliną pachwinową w kanale pachwinowym. Najądrza są rozwinięte prawidłowo, nasieniowód niekiedy szczątkowy. Przewodów płciowych żeńskich, macicy i jajników brak. Kariotyp mają męski 46,XY.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>