Pozostałe postacie przerostu

Zgodnie z podanymi przez Wilkinsona założeniami leczenie wrodzonego przerostu kory nadnerczy polega na zablokowaniu wydzielania nadmiernej ilości androgenów przez korę nadnerczy przez wyrównanie ilości kortyzolu w surowicy krwi. Zmniejszona ilość androgenów hamuje postępującą wirylizację zewnętrznych narządów płciowych oraz hamuje proces przedwczesnego kostnienia nasad kości długich.

W 1 i 2 stopniu wirylizacji według skali Pradera leczenie zachowawcze jest zazwyczaj wystarczające. Niewielkiego stopnia przerost łechtaczki nie postępuje, jeśli leczenie zachowawcze jest prawidłowo ustalone i prowadzone. Przy znaczniejszym przeroście łechtaczki wskazane jest jej chirurgiczne zmniejszenie.

Pozostałe postacie przerostu 3, 4 i 5 stopnia wymagają korekcyjnych zabiegów chirurgicznych (2, 3, 12, 14). Wrodzony przerost nadnerczy z wirylizacją zewnętrznych narządów płciowych występuje przede wszystkim u dziewczynek, które powinny być wychowywane w tej płci. Tylko w bardzo nielicznych, nie rozpoznanych w okresie dzieciństwa przypadkach, gdy dziecko zgłasza się w starszym wieku z ukierunkowaną orientacją psychoseksualną męską i zaawansowaną wirylizacją, może zaistnieć konieczność dalszego utrzymania płci męskiej. Wówczas konieczne jest usunięcie żeńskich narządów płciowych – jajników, macicy, pochwy. Następnie przeprowadza się zabiegi wytwórcze analogiczne do tych, które wykonuje się u chłopców ze spodziectwem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>