Posiewy bakteryjne

Zawiesinę kalu przed posiewem należy ogrzewać przez godzinę w temp. 100°C, w płynnym podłożu (Hobbs stosuje bulion z gotowanym mięsem wg Robertsona), które po ostudzeniu inkubuje się w temp. 37°C, a następnie przesiewa na podłoże stale. Ostatnio opracowano wiele stałych i płynnych podłoży selektywnych do wykrywania i szybkiej identyfikacji Cl. perhingens [1, 12, 27 a, 30 c, 41, 69]. Przy izolacji można wykorzystać właściwość wzrostu tego drobnoustroju w wysokich temperaturach, gdyż optimum wzrostu dla Cl. perfiingens wynosi 43°-47°C.

V/ krajach, gdzie zatrucia powodowane przez Cl. perlringens są szczególnie częste (w Wielkiej Brytanii, a ostatnio również w USA), poświęcono wiele uwagi profilaktyce tych zatruć.

W zapobieganiu tym zatruciom trzeba brać pod uwagę fakt szerokiego rozprzestrzenienia Cl. perfringens, a więc możliwość zakażeń wtórnych [30, 34, 35, 74]. Ponieważ najczęstszą przyczyną zatruć są dania mięsne gotowane, duszone, pieczone, a następnie podawane na zimno lub po podgrzaniu, najwięcej uwagi poświęcono właściwemu przygotowaniu i przechowywaniu tych potraw [73, 76]. W mięsie, obok powierzchownych zakażeń wtórnych, trzeba się liczyć z zakażeniem pierwotnym głębszych partii mięsa: Zakażenie takie może nastąpić również w czasie samego uboju, poprzez ranę ubojową, za pośrednictwem zanieczyszczonego noża. Tusze świń mogą ulegać zakażeniu w parzelnilcu przez zasysanie zanieczyszczonej wody do rany ubojowej i do płuc.

Jeśli dania mięsne nie są spożywane bezpośrednio po przyrządzeniu i mają być przechowywane, należy przestrzegać następujących zasad: duże kawałki mięsa należy krajać na mniejsze 1- •-2 kg, mrożone mięso i drób, przed obróbką termiczną, należy dokładnie rozmrozić (w przeciwnym razie temperatura wewnątrz nie osiąga właściwej wysokości). Mięso gotowane zaraz po ugotowaniu należy wyjąć z rosołu i rozłożyć na płytkich tacach (dla szybszego przestudzenia), a po godzinie przenieść do lodówki. W zakładach wyposażonych w pokój-chłodnię, mięso po gotowaniu, pieczeniu lub duszeniu, ułożone na tacach, przenosi się od razu do chłodni.

Jeśli mięso ma być podane na gorąco, należy ogrzać je szybko, tuż przed podaniem, we wrzącym sosie lub też zalać wrzącym sosem. Nie wolno przetrzymywać go w ciepłym sosie lub rosole

o temp. poniżej 60°C. W Polsce zatrucia Cl. pertringens nie są tak częste. Jest to zapewne wynikiem innych zwyczajów jedzeniowych niż w krajach anglosaskich. Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne notują jednak corocznie po kilka zbiorowych zatruć spowodowanych przez Cl. peihingens. Ze względu na stosunkowo łagodny przebieg tego zatrucia przypadki indywidualne z pewnością wymykają się statystyce.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>