Odnerwienie

Odnerwienie wykonuje się 2 tygodnie przed przeszczepieniem, wycinając jedno- centymetrowe odcinki zidentyfikowanych elektrostymulacją gałązek ruchowych mięśni. Celem odnerwienia jest zmniejszenie metabolizmu mięśnia, co pomaga znieść niedotlenienie, okresu operacyjnego, ułatwia rewaslcularyzację i reinerwację włókien mięśniowych oraz zwiększa możliwość ich regeneracji. Warunkiem reiner- wacji jest usunięcie powięzi z przeszczepu i umieszczenie go w ścisłym kontakcie z normalnie unerwionym mięśniem. Przeszczep ułożony w kształcie litery U opasuje jelito od tyłu, tuż poniżej mięśnia łonowo-odbytniczego. Ścięgna zostają przyszyte obustronnie do olcostnej dolnego ramienia kości łonowej (ryc. 12-64).

Czynność dowolna i odruchowa zależy od rewaskularyzacji i reinerwacji mięsień rozwija wówczas właściwości strukturalne i enzymatyczne mięśnia gładkiego. Unerwienie autonomiczne, doprowadzone przez włókna nerwowe z mięśni dna miednicy zapewnia zamknięcie kanału odbytu w spoczynku, pozwala na poprawę czucia i trzymania, która może trwać wiele lat po operacji.

Spośród 13 dzieci, operowanych tą metodą przez Hakeliusa i Gierupa, uli stwierdzono znaczną poprawę zarówno czucia, jak i trzymania, u 6 uzyskano zwiększenie kąta odbytniczo-odbytowego, u 9 zwiększenie czynności zwieraczowej, która pozostała nie zmieniona u 2, a zmniejszyła się u jednego. Dwa lata po operacji u 2 dzieci trzymanie określono jako doskonałe (6, 13, 15, 23, 30, 38).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>