Jądra zbłąkane

b) stały, czyli że jądro znajduje się stale wysoko ponad moszną i nie da się do niej sprowadzić (wnętrostwo prawdziwe) c) pomimo dokładnego poszukiwania jądro jest niewyczuwalne w mosznie i w kanale pachwinowym (jądro brzuszne)

d) jądro znajduje się pod skórą w okolicy spojenia łonowego, krocza lub górnej części uda (jądro zbłąkane). Badania wykonuje się wówczas, gdy dziecko jest w pozycji leżącej, stojącej i siedzącej ze skrzyżowanymi nogami. Badania wymagają dużej cierpliwości i doświadczenia lekarza. W trudnych przypadkach należy je wielokrotnie powtarzać i konsultacyjnie oceniać przez dwóch lekarzy. W pierwszej kolejności powinno się wykluczyć lub rozpoznać jądra wędrujące. Ręczne sprowadzenie takich jąder do moszny nie jest trudne. W przypadkach jedno- lub obustronnych moszna ma wygląd prawidłowy, jest symetryczna i dość duża.

Jądra zbłąkane są wyczuwalne w tkance podskórnej poniżej kanału pachwinowego w okolicy łonowej lub kroczowej jako dość duże niebolesne, miernie ruchome guzki, nie dające się sprowadzić do moszny. Spotyka się je znacznie rzadziej niż jądra wędrujące.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>