Gronkowce złociste – Staphylococcus aureus

ziarenkowce, kuliste o średnicy 0,8-1 p-m. W hodowlach na podłożach laboratoryjnych występują najczęściej w postaci nieregularnych skupień – gron powstałych w następstwie różnokie- runkowych podziałów komórek. Często obok gron spotyka się również dwoinki, krótkie łańcuszki po 3-4 komórki i komórki pojedyncze. W preparatach z produktów żywnościowych przeważnie występują tylko dwoinki, komórki pojedyncze lub krótkie łańcuszki. Większe skupienia zdarzają się rzadko.

Gronkowce należą do względnych beztlenowców, w podłożach, zwłaszcza zawierających węglowodany, rosną dobrze przy obniżonym ciśnieniu tlenu. Różnią się tym od rodzaju Miciococcus, do którego należą ścisłe tlenowce.

Wytwarzają lcatalazę, co z kolei pozwala na łatwe odróżnienie ich od paciorkowców, zwłaszcza od enterokoków, które na niektórych podłożach rosną podobnie do gronkowców.

Na agarze skośnym gronkowce złociste rosną w postaci gładkich, nieprzejrzystych mas, wilgotnych, barwy złocistej, kremowej czasem żółtej lub białej. Rozsiane na płytki dają kolonie okrągłe, gładkie, lekko wypukłe o równym brzegu, nieprzejrzyste, połyskujące, nieco maziste. Na bulionie rosną w postaci jednolitego mętu, przejaśniającego się z czasem z wytworzeniem osadu na dnie i pierścienia na powierzchni zabarwionego pomarańczowo, biało lub żółto.

One comment to Gronkowce złociste – Staphylococcus aureus

  • Seba86  says:

    Spoko, bardzo przydatne informacje! Dzieki!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>